Najnowsze wpisy
  • 198
Archiwa
Najnowsze komentarze

Bilscy historia

 Rodzina Bilskich pochodzi z Mrukowej na Podkarpaciu. Tam w 1865 urodził się Wawrzyniec Bilski – syn Stanisława i Reginy z Wymiarników oraz Tekla Konik – córka Józefa Konika i Marii Sanickiej.
Podobno Wawrzyniec miał dwóch braci. Jeden z nich wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zmarł bezpotomnie. Pieniądze odziedziczył Wawrzyniec. Bilscy mieli pięcioro dzieci: Jana, Michała, Katarzynę, Adama i Bartłomieja.
Prawdopodobnie na skutek jakiejś kłótni z trzecim bratem Wawrzyniec postanowił wraz z rodziną wyjechać do Wielkopolski, gdzie w Dusznikach zakupili gospodarstwo. Nastąpiło to prawdopodobnie pomiędzy 1921 (w Brzezowej urodził się wtedy syn Jana – Michał) a marcem 1923 ( kiedy to urodził się kolejny syn Jana – Józef – już w Dusznikach)
Z gospodarstwa w Dusznikach dzieci Tekli i Wawrzyna przeprowadzali się do Wąsowa ( Katarzyna, Jan i Adam, który zamieszkał początkowo u Jana) oraz na Kresy Wschodnie (Michał). Na gospodarstwie, jako opiekun pozostał najmłodszy syn Bartłomiej, który w międzyczasie wyjechał do pracy w kopalni we Francji, skąd po niedługim czasie powrócił, z powodu wypadku, w którym stracił kawałek pięty.
We Francji przez dłuższy czas ( kilka lat) przebywał też Adam.
3 kwietnia 1940 roku Wawrzyniec, Tekla i Bartłomiej zostali wysiedleni z gospodarstwa w Dusznikach. Przez obóz przejściowy Główna w Poznaniu zostali deportowani do miejscowości Zastawie, gdzie 15 maja ( rok 1940 ?)umieszczono ich w domu gospodarzy Jabłońskich. Według rodzinnych podań Tekla zaszyła w specjalnym pasie majątek odziedziczony po bracie Wawrzyna. Ponieważ Wawrzyn był już stary, nie był rewidowany i tym sposobem na własnym ciele uadło mu się dowieźć pieniądze aż do miejsca osiedlenia.
„Stary Bilski, miał około 80 lat. Był niewidomy. Trzymał się babci pod rękę. Nieraz przychodzili do rowu koło naszego domu. Zbierała się tam woda, dziadek moczył w niej nogi”. ( ze wspomnień Bronisławy Bilskiej). Wawrzyn zmarł 23 stycznia 1943 roku a Tekla tydzień po nim. Mają wspólny grób na cmentarzu w Tuchowiczu.
Katarzyna wyszła za mąż za Powstańca Wielkopolskiego Stanisława Nygę. Miała dwóch synów i córkę.
Jan wraz z żoną Wiktorią Tokarczyk doczekali się dziesięciorga dzieci ( z czego troje zmarło w dzieciństwie). Jan był znanym lokalnym działeczem ( więcej w karcie osobowej)
Adam ożenił się z Marią Kańduła. Nie mieli dzieci.
Michał wraz z żoną Władysławą wyjechał na Kresy do Włodzimierza Wołyńskiego, skąd 29 czerwca 1940 roku zostali deportowani na Syberię ( Sybirak,Jurkin, Sebiersk III) Mieli czworo dzieci.
Ich córka Irena walczyła pod Lenino, gzdie zostala ranna.
Bartłomiej ożenił się z Bronisławą Bilską, którą poznał w Zastawiu. Ślub odbył się 22 lipca 1944 roku. W następnym roku Bilscy wagonem bydlęcym udali się do Wielkopolski, gdzie w Starym Tomyślu brat Bartłomieja Jan i jego dzieci Stanisław i Michał znaleźli dla nich gospodarstwo poniemieckie. Już w Starym Tomyślu urodziły się ich dzieci: Teresa ( 1945) i Ryszard ( 1947).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>