Najnowsze wpisy
  • 198
Archiwa
Najnowsze komentarze

Fijał historia

Protoplastą rodu Fijałów jest Jan Fiiata pochodzący z miejscowości Łaszczów lub Łuszczów z Obwodu Lubelskiego. Jego żoną była Maryanna ze Stefaniaków. Oboje nie żyli już w 1932 roku, kiedy w związek małżeński wstępował ich syn Piotr przebywający na służbie w Niedźwiadce. Jan i Maryanna są wymienieni w akcie ślubu Piotra z Maryanną Osakówną – córką Andrzeja i Agnieszki z Kurasiów mieszkających w Niedźwiadce.

piotrfiiata

Akt ślubu parafii Tuchowicz (AP Lublin)

Piotr i Maryanna Fiiata dają początek zastawskiej gałęzi rodu. W 1833 przychodzi na świat  ich pierwsze dziecko Rozalia – w jej akcie urodzenia Piotr jest już włościaninem i nosi nazwisko Fiatowski. Niestety miesięczna Rozalka umiera.  Niespełna dwa lata później rodzi się drugie dziecko Jan Fiałkowski. Po 1835 małżonkowie Piotr i Maryanna przeprowadzają się, prawdopodobnie wędrują po okolicznych wioskach. Wiadomo że w 1841 mieszkali w Jastrzębiach Łupinach, gdzie Piotr był kopiarzem (?).Tam urodził się ich syn Szymon, a cztery lata później Józef. Przed 1859 rodzina Fijałów przeprowadza się do Zastawia

Szymon w 1863 ożenił się z Apolonią Wardak. Szymon i Apolonia mieli trzech synów: Jana, Józefa i Stanisława oraz córkę Anastazję. Jan i jego żona Rozalia z Osiaków, która zmarła w 1889 mieli dwoje dzieci – córkę Katarzynę i syna Józefa (1887-1956). Potomkowie Józefa i jego żony Katarzyny z Szewczaków wciąż mieszkają w Zastawiu. Po owdowieniu Jan ożenił się ponownie – z Anastazją Kachniarz z którą miał siedmioro dzieci.

W styczniu 1859 roku dwudziestotrzyletni Jan Fijałkowski wstępuje w związek małżeński z Maryanną Jabłońską – córką Pawła i Katarzyny Jajszczak (?), która utrzymywała się ze służby. W chwili ślubu ojciec panny młodej już nie żył.

slub janaa

Akt ślubu Jana Fijałkowskiego i Maryanny Jabłońskiej.

Jan i Maryanna mieli trzech synów: Antoniego, Jana i Szymona oraz córki Józefę i Katarzynę. Maryanna umiera w 1871 roku.

maryannafijałkowska zgona

Akt zgony Maryanny Fijałkowskiej (źródło: szukajwarchiwach.pl)

Kilka miesięcy później – w styczniu 1972 Jan ponownie wstępuje w związek małżeński. Jego wybranką jest Agnieszka Kachniarzowa, z domu Walczyńska, córka Aleksandra i Agata z Matysiaków. Agnieszka urodziła się w Jagodnem (parafia nie ustalona). Agnieszka wyszła za mąż w styczniu 1869 roku za Aleksandra Kachniarza. Mąż zmarł 3 kwietnia 1870 roku.

Jan i Agnieszka mieli trzech synów Juliana ( zwanego Ulijanem), Andrzeja i Franciszka oraz trzy córki: Franciszkę, Maryannę i Rozalię. Córka Agnieszki i Jana Franciszka wyjechała do Rosji gdzie była słuążcą u popa. Druga córka Rozalia wyszła za mąż za Józefa Śledzia a Maryanna za Michała Ciołka.

Julian i Franciszek mieszkali w Zastawiu we wspólnym domu z dwoma wejściami . Julian w 1900 został zwolniony ze służby w 220 Jepifańskim Pułku Rezerwowym. W 1906 roku wstąpił w związek małżeński z 17 letnią Katarzyną Olender. Przed ślubem młodzi zawarli intercyzę o następującej treści:

Walczył w I Wojnie Światowej, podczas której zaginął. Nową hipotezę na temat jego śmierci przedstawił ostanio Pan Krzysztof Osiak, którego rodzina pochodzi z Zastawia: „Otóż jak wiadomo został powołany w 1914rr. do armii zaborczej czyli rosyjskiej, dzialania wojenne na naszych terenach były przesuwane z rak do rąk jednakże trwało to jakiś czas i front przesunął się na wschód, wówczas na terenie Polski zaczęło formować się Wojsko Polskie POW, później Legiony itp. Według opowieści starych mieszkańcow i w tym mojej babci a była z 1898r Ulianek jak mówiła został zatrzymany przez jakiś mały oddział odradzającego się Wojska Polskiego na terenie gdzieś koło wsi i zabrany ze sobą kazali mu żeby ich zaprowadził do lasu, prawdopodobnie gozdowskiego, nie mieli map wiedzieli z nazwy pewnie tam był jakiś punkt kontaktowy lub sporny. Po uprowadzeniu ich pod las potwierdził śe to tu wówczas został stracony na najbliższym drzewie aby wracając nie dostał się w ręce nieprzyjaciele i nie wydał gdzie ich zaprowadził„.

Z dokumentów wiadomo, że został uznany za zmarłego pismem z 1929 roku.

Julian i jego żona Katarzyna z Olenderów mieli pięcioro dzieci – trzy córki – Anielę, Bronisławę, Zofię i dwóch synów Aleksandra i Władysława. Aniela wyszła za mąż za Stanisława Kruka i ich potomkowie wciąż mieszkają w Zastawiu. Bronisława wstąpiła w związek małżeński z przesiedleńcem z Wielkopolski – Bartłomiejem Bilski. Po ślubie wyprowadzili się do Starego Tomyśla w Wielkopolsce. Bronisława dożyła 99 lat. Zmarła w 2008 roku. Do 100 lat zabrakło jej trzech miesięcy. Zofia zmarła jako trzyletnie dziecko. Aleksander był w wojsku w 1939 – dostał się do niewoli na roboty przymusowe. Stamtąd trafił do obozu koncentracyjnego w Mauthausen gdzie zginął. Władysław po Powstaniu Warszawskim trafił do KL Auschwitz, stamtąd do KL Flossenbuerg gdzie zginął. Osierocił żonę Stanisławę z Trocińskich oraz córeczkę Marysię

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>