Najnowsze wpisy
  • 198
Archiwa
Najnowsze komentarze

Langner historia

Odkrycie historii rodziny Langner było dla mnie prawdziwym wyzwaniem. Przez długie lata szukałam jakichkolwiek informacji na jej temat. Zagadkowe było samo obcobrzmiące nazwisko, które być może wskazywało na niemieckie pochodzenie… Babcia Władzia i jej siostra Zofia mało mówiły o rodzinie swojego ojca. Prawdopodobnie z powodu chory płuc Walentego i jego przedwczesnej śmierci nie utrzymywano bliższych kontaktów z rodziną Langnerów.

Ale zacznijmy od początku… W domu babci i dziadka we Wronkach zachowało się kilka dokumentów dotyczących pradziadka Walentego Langnera. Były to akt chrztu a parafii Wysocko Wielkie i świadectwo ukończenia nauki zawodu z Ostrowa. Późniejsze dokumenty dotyczyły ślubu z Jadwigą Świniarską.

Walenty Langner był synem Franciszka Langnera i Marianny Kowalskiej. Urodził się w lutym 1888 we Wturku, a ochrzczony został w kościele w Wysocku Wielkim. Poszukiwałam w księgach parafialnych aktów innych członków rodziny, jednak bez powodzenia. Przełom nastąpił w 2014 roku, kiedy przez grupę na forum dyskusyjnym uzyskałam informacje o ślubie Franciszka i Marianny w innej parafii. Z dokumentów znalezionych na www.szukajwarchiwach.pl i w Archiwum Państwowym wynika, że rodzina Langner przez kilka pokoleń była rodziną wędrowną – nigdzie nie zagrzała miejsca na stałe, a w kilku parafiach przebywała od roku do kilku lat.

 

One Response to Langner historia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>