Najnowsze wpisy
  • 198
Archiwa
Najnowsze komentarze

Wiśniewscy historia

Rodzina Wiśniewskich pochodziła z okolic Wronek. W 1873 roku urodził się  w Kruczu Wawrzyn Wiśniewski. Jego rodzicami byli wdowiec Marcin Wiśniewski i Apolonia Maciaszek, która była panną z dzieckiem. 17 grudnia 1859 roku urodziła syna Stefana. W rubryce ojciec został wpisany a następnie skreślony Michał Zieliński. Czy zapis był błędem księdza, czy rzeczywiście Zieliński był ojcem chłopca nie wiadomo.

Z Apolonią Maciaszek wiąże się jeszcze jedna nie do końca wyjaśniona hipoteza. Wnuk Apolonii Jan Wiśniewski w okresie okupacji pisał pismo do jednego z niemieckich urzędów po odpis aktu urodzenia swej babki Apolonii, podając miejscowość i rok urodzenia (Krucz 1834). Niestety otrzymał odpowiedź, że we wskazanym roku, nie widnieje akt urodzenia Apolonii Maciaszek. W swoich poszukiwaniach dotarłam do aktu urodzenia Pauliny Maciaszek, właśnie w 1834 roku.  Wtedy pojawiło się przypuszczenie, że Apolonia była ową Pauliną. Poruszyłam to zagadnienie na jednym z forów genealogicznych już kilka lat temu (patrz tutaj) a ostateczne potwierdzenie otrzymałam od Justyny – z którą indeksujemy księgi diecezji siedleckiej: „mam taki przypadek, moja prababcia raz była Paulina raz Apolonia, moja babcia ma w akcie urodzenia, ze Apolonia Borowska ja urodziła, a babci brat , że Paulina , tak jest i w parafii i w USC”.

Tak więc z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że nasza praprababka Apolonia urodziła się jako Paulina.

A więc nasza Paulina / Apolonia miała co najmniej troje rodzeństwa Jakuba, Pawła i Reginę. Ich rodzicami byli Maciej i Katarzyna Gajewska.  Wzięli oni ślub w 1811 roku. Maciej urodził się w 1782 roku, a jego rodzicami byli Wojciech i Anna. Katarzyna, była o 8 lat młodsza od swego późniejszego mężą, jej ojcem był Józef.

Wróćmy do rodziny Wiśniewskich… Podobnie jak w sprawie urodzenia swej babki, także i w sprawie dziadka Marcina słał Jan Wiśniewski pisma do niemieckich urzędów. Podawał jego datę urodzenia jako 1813 i miejscowość Pierwoszewo. Podobnie jak niemieckim urzędnikom także i mnie nie udało się ustalić miejsca i roku urodzenia prapradziadka.

Marcin bierze ślub w 1842 z Marianną Mula. Mają kilkoro dzieci (co najmniej 6), z których Walenty umiera w styczniu  1859 roku, a niespełna 2 miesiące później umiera też  trzyletni Wincenty, a pięć lat później dwuletni Józef, przeżywa natomiast (prawdopodobnie) urodzona w 1860 roku. W 1863 roku umiera 45 letnia Marianna Wiśniewska. Ksiądz podaje „hydropi” jako przyczynę jej śmierci. Z tej samej przyczyny umarł co najmniej jeden z jej synów. Hydropsis zwana inaczej puchliną wodną, to obrzęki, które mogły dotyczyć kończyn dolnych a także brzucha, ich przyczyną mogła być niewydolność wątroby, lub inna choroba tego narządu, albo też niewydolność krążenia.

Półtora miesiąca po śmierci żony Marcin Wiśniewski, prawdopodobnie pozostawiony przez żonę z co najmniej trójką dzieci wstępuje w związek małżeński z Apolonią Macioszek. Czy było to małżeństwo z miłości…trudno w to uwierzyć. Z pewnością Marcinowi ciężko było sobie poradzić z gromadką dzieci, prowadzeniem domu i pracą. A i Apolonia nie była pożądaną partią, miała przecież już 30 lat i niespełna czteroletniego syna. Tak więc wdowiec szybko pojął za żonę pannę z dzieckiem, po to by pomagała mu w prowadzeniu domu i gospodarstwa oraz w wychowaniu dzieci.

Dochowali się co najmniej kilkoro dzieci w tym Mariannę i Wawrzyna, także Antoniego, który zmarł w 1972 mając 2 lata i 3 miesiące.

***

Żoną Wawrzyna była Franciszka z Baków. Tutaj dokumenty do których udało się dotrzeć sięgają początku XIX wieku. Rodzina Bak pochodziła z podwronieckich wsi – Nowa Wieś, Samołęż i Biała. Rodzicami Franciszki – mającej pięcioro rodzeństwa – byli Tomasz Bak i Regina Gapska oboje urodzeni w 1837 roku. Rodzicami Tomasza byli Marianna Gzyl i Jan Chryzostom Bak ( ur. ok 1809). Jego dziadkiem był Wojciech Bak. Rodzicami Reginy byli Regina z domu Gapska i Wojciech ur ok 1790 roku. Otrzymał on imię po swoim ojcu, jego matką zaś była Barbara Gapska.
Franciszka i Wawrzyniec mieli siedmioro dzieci – Feliksa, Ludwika, Antoniego, Karola, Emilię, Jadwigę i najmłodszego Jana. Wiśniewscy mieszkali w Nadolniku pod Wronkami, w domu należącym do leśnictwa – Wawrzyn był pracownikiem leśnym.
W rodzinnych wspomnieniach zapisała się anegdota, jak Franciszka chciała sprawdzić czy kandydatka na żonę dla jej najmłodszego syna nadaje się na nią i kazazła jej zrobić pranie. Najwyraźniej kandydatka wypadła dobrze, bo została żoną Jana.
Franciszka zmarła w 1944 roku a Wawrzyniec w 1957. Są pochowani na cmentarzu komunalnym we Wronkach, razem z najmłodszym synem Janem i synową Władysławą.

1                                               9

Franciszka z d. Bak Wiśniewska                                           Wawrzyn Wiśniewski z wnuczką Alicją

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>