Najnowsze wpisy
  • 198
Archiwa
Najnowsze komentarze

Wtórek-Wysocko Wielkie

13 października 2007 udałam się do miejscowości zwiazanych z rodziną Langner.
Najpierw odwiedziłam Wtórek ( w akcie urodzenia Walentego Langner pisanego Wturek). Miejscowość ta została po raz pierwszy wzmiankowana w 1405 roku. Kiedyś znajdował się w niej folwark naleążcy do Radziwiłłów. Obecnie we wsi nie ma żadnych ważnych zabytków, przeważa nowoczesna zabudowa jednorodzinna.
Z tej mało klimatycznej i raczej nowoczesnej miejscowości udałam się do kościoła parafialnego w Wysocku Wielkim, gdzie Walenty został ochrzczony ( 5.2.1888)

Wysocko Wielkie posiada bogatą historię. W latach kiedy byli z nim związani nasi przodkowie było w rękach Bolesława Skarbka i rodziny Szembeków.
Kościół jest malowniczo położony na podwyższeniu. Znajduje się w nim oryginalna stara chrzcielnica (sięgająca czasów Walentego Langner?)
Na współczesnym cmentarzu nie znalazłam osób o nazwisku Langner ani Kowalski.

PS Obecnie (na początku 2015 roku) wiem, że Langnerowie byli rodziną, która nie pozostawała na dłużej w jednym miejscu. We Wtórku przebywali rok czy dwa, a wcześniejsze i późniejsze lata spędzili w okolicznych wsiach i parafiach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>